Poradnik Cloon

Czy warto impregnować kamień naturalny?

Czy warto impregnować kamień naturalny

Kamienie naturalne mogą stanowić piękną wizytówkę każdego wnętrza – to materiał w 100% ekologiczny, niezwykle trwały, o niepowtarzalnej strukturze  który jest inwestycją na lata. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych jednak zalecamy naszym klientom impregnację. Zasadniczo nie każdy kamień wymaga impregnacji – przykładem są niektóre gatunki granitu, który wyróżnia się niską nasiąkliwością, kwasoodpornością i wyjątkową twardością. W przypadku marmuru impregnacja jest natomiast obowiązkowa, ze względu na jego właściwości. Ten przepiękny i niezwykle ozdobny kamień jest bardziej nasiąkliwy przez co narażony na powstawanie plam. Podobne właściwości przejawiają również impregnuje się piaskowce i trawer-tyny, w których strukturze znajdują się mikroszczeliny wchłaniające wodę i inne ciecze.

Decydując się na określony rodzaj kamienia, kwestię jego impregnacji najlepiej od razu skonsultować ze sprze-dawcą lub wykonawcą okładziny czy nawierzchni.

W firmach sprzedających elementy z kamienia lub oferujących usługi kamieniarskie można kupić dobre, sprawdzone impregnaty. Ze względu na różne właściwości kamieni można znaleźć impregnaty uniwersalne – do każdego kamienia – jak i specjalistyczne – do najbardziej nasiąkliwych marmurów, czy też piaskowców. Przed zakupem zawsze należy upewnić się, że jest to produkt odpowiedni do naszego wykorzystania.

PO CO W OGÓLE IMPREGNOWAĆ KAMIEŃ ?

Czy warto impregnować kamień naturalny

Czy warto impregnować kamień naturalny

Impregnacja ma na celu zatkanie, wypełnienie porów kamienia w celu zapobiegnięcia wchłaniania substancji. Prawidłowe zaimpregnowanie kamienia dobrym preparatem tworzy na jego powierzchni powłokę – warstwę zabezpieczającą i jest najlepszym sposobem ochrony kamienia.

CZY IMPREGNACJA JEST SKUTECZNA?

Impregnacja na pewno dużo daje i warto ją stosować, ale nigdy nie gwarantuje 100 % skuteczności. Dlatego nie możemy zakładać, że zaimpregnowany kamień nie wchłonie substancji długo na nim pozostawionej. Zabieg impregnacji jest szczególnie ważny na samym początku użytkowania kamienia naturalnego – później można tę czynność powtarzać nawet w kilkuletnich odstępach.

TYPY I RODZAJE PREPARATÓW DO IMPREGNACJI

Na rynku znajdziecie cały szereg preparatów do impregnacji i poprawy wyglądu kamienia naturalnego. Impregnaty można podzielić ze względu na:

1)  dedykowany rodzaj impregnowanego materiału:

  • do granitu, labradorytu,
  • do marmuru,
  • do piaskowca,
  • trawertynu itd.

2)  oczekiwany efekt po impregnacji

  • przyciemniające – efekt mokrego kamienia,
  • nieprzyciemniające – tylko funkcja zabezpieczająca,
  • odnawiające – funkcja samo polerujące i renowacyjne

3) przeznaczenie:

  • do kontaktu z żywnością,
  • do powierzchni użytkowych polerowanych,
  • do powierzchni użytkowych szorstkich – płomieniowanych

WADY IMPREGNOWANIA KAMIENIA NATURALNEGO

Impregnacja nie jest kłopotliwa, pod warunkiem że powierzchnia impregnowana stanowi jest niewielka. Schody zaczynają się dopiero gdy tej powierzchni jest wiele, na przykład ściany i posadzka w łazience. Zabezpieczenie takiej przestrzeni może stanowić nie lada wyzwanie. Zaleca się, by pierwszą impregnację przeprowadzili specjaliści – najczęściej jest ona wliczona w koszt kładzenia kamienia. Każda kolejna impregnacja może być wykonywana samodzielnie, ale koniecznie przy użyciu specjalistycznych środków, które są dedykowane właśnie takim zabiegom pielęgnacyjnym.

IMPREGNATY DO KAMIENIA : EFEKTY

Impregnaty zabezpieczają kamień przed działaniem promieniowania UV, które wpływa destrukcyjnie na kolor. Zaimpregnowany kamień nie powinien stracić naturalnego koloru. Ważne jest także, żeby nie nabrał żółtego odcienia. Dlatego warto sprawdzić, czy preparat jest przeznaczony tylko do wnętrz, czy także do stosowania na zewnątrz. Innym celem impregnacji będzie osiągnięcie wybranego efektu estetycznego. Niektóre pozwalają uzyskać efekt „mokrego kamienia”. Tego typu emulsja wysyca naturalną barwę kamienia, pozostawia satynowy połysk a zarazem niesie podstawowe właściwości ochronne impregnatu. Pokrycie zbyt wcześnie po montażu np. elewacji impregnatem „zamknie” jego powierzchnię uniemożliwiając wyschnięcie kleju, a to może doprowadzić do powstania niepożądanych przebarwień.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby kamień nie zmienił swojej barwy i połysku, dobierz taki impregnat, który zabezpieczy go przed czynnikami zewnętrznymi, nie zmieniając przy tym również jego koloru i połysku.

A więc czy warto impregnować kamień naturalny? Odpowiedź brzmi – TAK

Jeśli masz jakiekolwiek pytania prześlij je w formularzu kontaktowym lub meilowo na adres : info@cloon.pl lub biuro@admin

W przypadku pytań telefonicznych zapraszamy do kontaktu pod numerem 883 111 044 lub 512 511 506

Siedziba firmy : Cloon, ul. Europejska 17 | 62-500 Konin

Sprawdź nasze realizację na Facebooku | Instagramie | Pintereście